CHP Heyeti Cezaevinde

Bozulmuş bir kararın ve yargılamanın tutukluluğu olamayacağını belirten Özel, "Enis Berberoğlu’nun burada geçirdiği her dakika milli iradeye saygısızlıktır, büyük bir adaletsizliktir. Enis Berberoğlu’nun derhal salıverilmesi gerekiyor.

CHP Heyeti Cezaevinde
CHP Heyeti Cezaevinde Yeni Admin

VELİ AĞBABA, ÖZGÜR ÖZEL VE YAKUP AKKAYA ENİS BERBEROĞLU’NU ZİYARET ETTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, Maltepe Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nu ziyaret etti.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Ağbaba, ameliyatın ardından Berberoğlu’nun iyi ve moralli göründüğünü dile getirdi.

Ağbaba, Berberoğlu’nun İstinaf Mahkemesinin kararından çok memnun olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"En büyük memnuniyeti de özgürlüğüne kavuşmasından dolayı. Partisine, örgütüne, kendisine inananlara da mahcup olmadığı için çok memnun gözüküyor. ’Mahkeme kararıyla örgütüme, partime, beni sevenlere, bana inananlara mahçup olmadım. Ben casus olmadığımı baştan beri söylüyordum. Buraya girerken de o güvenle girdim, o güvenle burada kalmaya devam ediyorum’ dedi. En kısa sürede özgürlüğüne kavuşacağını umuyor. Biz de en kısa sürede Enis Berberoğlu’nun özgürlüğe kavuşacağını umuyoruz. Kendisi ’En kısa sürede milli irade ile seçildiğim milletvekilliği görevime dönmek istiyorum, tekrar bana verilen görevi yapmaya kendimi hazır, heyecanlı hissediyorum’ diyor. Biz de CHP olarak son mahkeme kararıyla birlikte Enis Berberoğlu’nun derhal özgürlüğe kavuşmasını ve tekrar aramızda olmasını umuyor ve bekliyoruz. Berberoğlu, kendisine inananlara mahçup olmadığı için mutlu olduğunu söylüyor."

Özgür Özel de Berberoğlu’nu İstinaf Mahkemesi kararının ardından ilk kez ziyaret ettiklerini ifade ederek, şöyle dedi:

"Daha önce geldiğimizde kendisine toplu iğne ucu kadar olmayan suçtan dolayı büyük bir iftira atıldığını ve bunun karşılığında verilen cezanın Enis Berberoğlu’nun suçsuzluğuna rağmen son derece vicdana, hakkaniyete, adalete aykırı bir ceza olduğunu hep söylüyorduk. Bugun başka bir şey daha söylüyoruz. Enis Berberoğlu’nun burada bundan sonra yattığı her dakika çok büyük bir ihlaldir. Çünkü ’Hain’ dediniz, üst mahkeme ’Hain değil’ dedi. ’Ajan’ dediniz, ’Ajan değil’ dedi. ’Gizli belge bulunduruyor’ dediniz, ’Gizli belge yok, belgeler aleni’ dedi. ’O verdi’ dediniz, ’O da şüpheli’ dedi. Birçok başka karara ve başka yargılamalara atıf yaparak ’Niye beklemedin? Niye bu kadar acele ettin veya niye bu kadar kesin hüküm kurdun?’ dedi. Biz buradan soruyoruz, Enis Berberoğlu Maltepe Cezaevi’nde hangi suçla yatıyor istinaf kararından sonra?"

Bozulmuş bir kararın ve yargılamanın tutukluluğu olamayacağını belirten Özel, "Enis Berberoğlu’nun burada geçirdiği her dakika milli iradeye saygısızlıktır, büyük bir adaletsizliktir. Enis Berberoğlu’nun derhal salıverilmesi gerekiyor. Enis Berberoğlu’nun morali yüksek, bu kadar ağır suçlamaların tamamından kurtulduktan sonra ’Ben burada ne kadar yatsam bana koymaz’ diyor ama bize, arkadaşlarına koyuyor. Onun aldığı ceza böylesine bozulduktan sonra hala içeride tutuklu kalıyorsa, içeride onu kim tutuyor? Hukukun, mahkemenin tutmadığı ortada. Enis Berberoğlu’nu hangi makam, hangi merci tutuyorsa artık aklını başına alsın. Bundan sonra içeride yattığı her dakika bu ülkedeki herkese ve bu ülkenin itibarına zarardır" diye konuştu. Yakup Akkaya ise İstinaf Mahkemesinin kararının ardından 

Berberoğlu’nun moralinin yerinde olduğunu gördüklerini ifade ederek, "Bizim görüşmemizden önce avukatıyla açık görüşü vardı. Anayasa Mahkemesine müracaatları olmuş, onu bekliyorlar. Sanırım en kısa süre içinde adalet yerini bulacaktır, Enis Berberoğlu da Meclisteki görevinin başına dönecektir" dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 Mayıs Belediyesi Zekâ Geliştirici Ahşap Akıl Oyunları Sergisi Açılıyor
19 Mayıs Belediyesi Zekâ Geliştirici Ahşap Akıl Oyunları Sergisi Açılıyor
GECELERİ RAHAT UYUSUNLAR DİYE..
GECELERİ RAHAT UYUSUNLAR DİYE..