SEFERBERLİK RUHUYLA ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde vatandaşlara hitap etti.

SEFERBERLİK RUHUYLA ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR
SEFERBERLİK RUHUYLA ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR Yeni Admin

Karaman'ın tarım arazilerini suyla buluşturmak için yatırımların kesintisiz devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ana kadar 77 bin araziyi sulamaya açtıklarını, inşası tamamlanan İbrala Barajı'nın uzun yıllar boyunca Karaman'ın su ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

Karaman'la birlikte bölgeye ve Türkiye'ye çok büyük fayda sağlayacağına inandığı konulardan belki de en önemlisinin Karaman Serbest Bölgesi'nin kuruluşu olduğunu ifade eden Erdoğan, geçen yıl 19 milyar dolar ihracat yapan, 68 bin kişiye istihdam sağlayan serbest bölgelerin yatırım niteliklerini ve teşviklerini artırdıklarını anımsattı.

Bu yeni model serbest bölgelerin ilk örneğinin de Karaman'da kurulduğunu dile getiren Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'daki, Mersin'deki limanlara karayoluyla, demiryoluyla bağlanacak bu serbest bölgede, Karaman'ın üretim ve ihracat gücünün katbekat artacağını vurguladı.

"Durmak yok, yola devam." diyen Erdoğan, Türkiye'nin 80 iliyle Karaman'a da kesintisiz hizmet vermeyi sürdürdüklerini söyledi.

Tören alanındaki vatandaşlara, "Sizlerden 2019 seçimlerinde, ülkemizin ve  milletimizin geleceği için yapacağımız çalışmaların önünü açacak çok güçlü bir destek bekliyorum. Türkiye, 2019 imtihanını başarıyla vermeden geleceğine güvenle bakamayız." diye seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için hep birlikte çalışılması gerektiğinin altını çizdi.

SEFERBERLİK RUHUYLA ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR

Erdoğan, özellikle kadınlara ve gençlere güvendiğini belirterek, "Ülkemizin geleceğinde en büyük belirleyici sizler olacaksınız. Kadınların ve gençlerin sahip çıktığı bir Türkiye'nin sırtını yer getirmeye Allah'ın izniyle hiçbir faninin gücü yetmez." karşılığını verdi.

Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizler bir yandan askerimizle, polisimizle, jandarmamızla, korucularımızla ülkemizi güvenli tutmanın gayreti içindeyiz. Diğer yandan da iş dünyamızla, ihracatçılarımızla, işçimizle, üreticimizle ekonomi alanında gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Milletimizle birlikte çıktığımız bu yolda 2023 hedeflerimize adım adım ilerliyoruz. Allah'ın izniyle hedeflerimize inşallah ulaşacağız, bundan hiç şüphemiz yok. Gençlerimizden beklentimiz, emaneti bizim bıraktığımız yerden devralıp, 2053 ve 2071 vizyonlarını hayata geçirmeleridir. Tüm bunlar için şimdiden tam bir seferberlik ruhuyla çalışmamız gerekiyor."

Kendisini dinleyenlere "Karaman size sesleniyorum; 2019 Mart'ına, yerel yönetim seçimlerine hazır mıyız? Aynı şekilde cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi seçimlerine kasım ayı için hazır mıyız?" sorularını yönelten Erdoğan, "Evet" karşılığını alınca, "Fakat durmayacağız, çok çalışacağız. Rabb'im yar ve yardımcımız olsun." diye konuştu.

KEMAL BEY DUYMAMIŞ

Türkiye'nin çevresinde yaşan olaylara dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ülkemizin çevresinde yaşanan hadiselerin hiçbiri diğerinden bağımsız değildir. Suriye'de sergilenen insan ve medeniyet katliamı ile Kudüs'te kesintisiz şekilde süren zulümlerin, atılan provokatif adımların amacı aynıdır. Irak'ta, Yemen'de, Körfez Bölgesi'nde yaşanan krizler, hep aynı projenin ayakları mahiyetindedir. Türkiye'nin de içinde bulunduğu bu kadim coğrafya, belli birtakım güçlerin yeniden tanzim etmeye çalıştığı senaryodur. Bölgedeki birtakım muhteris yönetimler de bunlara destek veriyor. Terör örgütleri bu oyunun en acımasız, en kanlı, en ahlaksız araçlarıdır. Biz bu oyunu gördük, deşifre ettik. Sadece bununla kalmadık, bu oyunu bozacak adımları birer birer atıyoruz."

Erdoğan, Suriye'de başarıyla sonuçlandırılan Fırat Kalkanı Harekatı'nın bu adımlardan birisi olduğunu belirterek, "Şu anda İdlib'de Rusya ve İran'la birlikte yürüttüğümüz, bölgeyi güvenli hale getirme operasyonu bunlardan biridir. İslam İşbirliği Toplantısı'nda, liderler zirvesinde Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak kabul etme kararımız bunlardan biridir. Kemal Bey duymamış. Karaman'da seslenelim duysun bari." ifadelerini kullandı.

"Ey Bay Kemal, Kudüs bizim ruh dünyamızın zaten başkenti." ifadelerini kullanan Recep Tayyip Erdoğan, işgal altında olması sebebiyle büyükelçilik tabelası asılamasa da Türkiye'nin bölgede görevli bir büyükelçisinin bulunduğunu dile getirdi. 

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun bundan da haberinin olmadığını söyledi.

TÜRKİYE'NİN KARARI GAYET NET

Bu doğrultuda atılacak çok adım olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ifade etti:

"Afrin'i teröristlerden temizleyeceğiz, Münbiç'i teröristlerden temizleyeceğiz, Tel Abyad'ı, Rasulayn'ı, Kamışlı'yı teröristlerden temizleyeceğiz, Şemdinli'den Yayla Dağı'na kadar tüm sınırlarımızı teröristlerden temizleyeceğiz. Sınırlarımızın dibinde terör yuvaları kurulmasına izin vermeyeceğiz. Kudüs başta olmak üzere tüm mukaddes beldelerimize yönelik tahriklere, tacizlere göz yummayacağız. Güya müttefikimiz olan birilerinin şımarttığı, kışkırttığı, silahlandırdığı teröristlerin heveslerini bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da inşallah kursaklarında bırakacağız. Her kafadan bir ses çıktığı için müttefiklerimizin hangi konuda ne düşündüğünü, ne yaptığını, ne yapacağını anlamakta açıkçası zorluk çekiyoruz. Ama onlar ne derse desin, ne yaparsa yapsın, bizim bu noktada kararımız gayet nettir."

Konuşması sırasında "Rabia" işareti yapan Erdoğan, "Rabia'da ne var? Tek millet. Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Gürcü'süyle, Abaza'sıyla, Boşnağıyla biz 80 milyonu, yaratılanı sevdik Yaradan'dan ötürü anlayışıyla sevdik. Tek millet. Ayrımcılık bizde yok. İki, 'tek bayrak' diyoruz. İşte bayrağımız tek. Rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehidimizin ta kendisi. Üç, bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Aksi takdirde vatan olamaz. İşte 780 bin kilometrekareyle tek vatan. Dört, neymiş o paralel devlet, bilmem ne... Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devlet tanımıyoruz." şeklinde konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan, birilerinin bu tür yollara tevessül etmesi durumunda Güneydoğu'da, Doğu'da "İnlerine gireceğiz." dediklerini ve bunu yaptıklarını da söyledi.

Askerin, polisin, güvenlik korucularının, jandarmanın hep birlikte F-16 olduğunu, helikopterlerle, ATAK'larla üzerlerine gittiğini belirten Erdoğan, "Hep birlikte komandolarımız inlerine girdiler ve şu anda onlar kaçıyor, biz kovalıyoruz." dedi.

Üç yıllık bir aranın ardından Karamanlılarla bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen Erdoğan, Ekim 2014'te Pamuklu köyünde vefat eden 18 madenciyi rahmetle yad ederek, ailelerine Allah'tan sabır diledi. 

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde şehit olan Karamanlı Muhammet Yalçın başta olmak üzere tüm şehitleri rahmetle yad eden Erdoğan, "Daha 22 yaşında, hayatının başında şehit olan Muhammet'i alçakça şehit eden FETÖ terör örgütüne ve tüm terör örgütlerine karşı tarihine, ecdadına yakışır bir duruş ortaya koyan tüm Karamanlı kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Kurtuluş Savaşımızın unutulmaz kahramanı, doğu cephemizin büyük komutanı Kazım Karabekir'e ve bayrağımız inmesin, ezanlarımız susmasın diye mücadele eden Karaman'ın tüm tunç yürekli evlatlarına Allah'tan rahmet diliyorum." ifadelerini kullandı.  

Karaman'a 16 Nisan halk oylamasında yüzde 64'lük "evet" oranı ile kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkürlerini ileten Erdoğan, yöreye ait türkünün  "Aşamadım Karaman'ın ilinden/Kahve fincan kayar oldu elimden/Korkar oldum ayrılıktan ölümden/Er gibi meydanda dönenlerdeniz/Bir ahbap yoluna ölenlerdeniz." dizelerini okudu. Erdoğan, "Biz Karaman'ın yoluna, Karaman'ın ahbaplığına gerekirse ölürüz. Biz milletimiz için yeri gelmiştir vesayetçilere, yeri gelmiştir darbecilere, yeri gelmiştir terör örgütlerine, yeri gelmiştir yedi düvele kafa tuttuk, bu uğurda her şeyi göze aldık." dedi.

Yola çıkarken "Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece, gideceğiz gündüz gece." dediklerini anımsatan Erdoğan, "Türkiye için, Türk milleti için hepsine değer. Hamdolsun milletimiz, girdiğimiz hiçbir mücadelede bizi yalnız bırakmadı, hep yanımızda oldu. En son 15 Temmuz'da sadece oyuyla, sadece yüreğiyle değil, aynı zamanda canıyla da yanımızda olduğunu gösterdi. Rabbim hepinizden razı olsun." şeklinde konuştu.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam yatırım bedeli 1 milyar 259 milyon lira olan 170 eser ve hizmetin açılışını yapacaklarını, Karaman'ın bunlara layık olduğunu söyledi.

Eğitim yatırımlarına ilişkin bilgi veren Erdoğan, "İlk defa oy kullanacak olan gençlere sesleniyorum, gençler siz acaba 18 yıl öncesinin Karaman'ını tanıyor musunuz? Annelerinize sorun, size anneleriniz 18 yıl öncesinin Karaman'ını bir anlatsın. Neydik, ne olduk? İnşallah daha ne olacağız." sözlerini kullandı.  

Karaman'ın içinde yeni yeni şehirler kurduklarına ve burasının göç veren bir şehir olmadığına işaret eden Erdoğan, sanayileşmede yeni adımlar attıklarını ve Sağlık Bakanlığınca yapılan yatırımların açılışını da bugün gerçekleştireceklerini belirtti.  

Karaman'da, 243 konutu tamamlayan TOKİ'nin, 2 bin konutun yapımını da sürdürdüğünü ve bunların hepsinin satıldığını bildiren Erdoğan, "Niye? Artık Karaman çekim şehri oldu, cazibe şehri oldu, güzel şehir oldu. Burada işsizlik yok, bak nereden nereye?" dedi.  

Çevre ve Şehircilik, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, İçişleri Bakanlıkları, diğer bakanlıklar ve İl Özel İdaresince hayata geçirilen projelerin bugün açılışını yapacaklarını anımsatan Erdoğan, Konya-Karaman, Karaman-Ermenek, Karaman-Ereğli, Karaman-Mersin yolu gibi çok önemli bölünmüş yol projelerinin açılışını da gerçekleştireceklerini bildirdi.

Karaman Belediyesi ve ilçe belediyelerinin yatırımları ile özel sektör kuruluşlarının tamamladığı 10 fabrikanın resmi açılışının da bugün gerçekleştirileceğini söyleyen Erdoğan, "170 ayrı hizmet ve eserin bir kez daha bu güzel şehrimize, bu tarih ve kültür şehrimize hayırlı olmasını diliyorum, emeği geçen katkısı olan herkesi tebrik ediyorum." diye konuştu.   

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Karaman Anadolu'nun ortasına sıkışıp kalacak bir şehir değildir. Geçmişte Karaman'ı il yaptılar ama onu şanına yakışır hizmetlere kavuşturamadılar." değerlendirmesinde bulundu. 

Son 15 yılda yaptıkları yatırımlarla Karaman'ın önünde yeni bir dönem açtıklarını anlatan Erdoğan, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin 15 bini aşkın öğrencisiyle bölgenin en seçkin yüksek öğrenim kurumlarından biri olma yolunda ilerlediğini anlattı.  

Toplu konut yatırımlarıyla Karaman'da şehircilik devrimi gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, Konya-Karaman hızlı tren hattının büyük ölçüde tamamlandığını, tümüyle 2018'de açılacak hattın Konya üzerinden İstanbul, Ankara ve İzmir'e, Mersin ve Adana üzerinden de Mardin'e kadar uzanacağını bildirdi.     

Türkiye'nin dört bir yanını havalimanlarıyla donatırken, eğitimden sanayiye her alanda büyüyen Karaman'ı ihmal etmediklerini söyleyen Erdoğan, Lütfi Elvan'ı işaret ederek, "Tabii Karamanlı Lütfi Efendi Kalkınma Bakanı, işte planların içerisine onu da sokuşturdu, 'Yapmamız lazım.' diyor. Hükümetimiz de atılacak bu adımı inşallah Karaman'da da gerçekleştirecek, Konya'ya uçakla indiğimiz gibi inşallah Karamanımıza da uçakla ineceğiz. Şehrimize yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanı şu anda ihale sürecinde. Bu havalimanını 160 milyon liralık bir yatırımla tamamlayıp inşallah 2020 yılında hizmete açmayı planlıyoruz." bilgisini paylaştı. 

Erdoğan, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimini hatırlattı.

Erdoğan, "Bazen geliyorlar yok günahsız, herhangi bir yanlış var, şöyledir böyledir. Kusura bakmayın. Eğer suçu yoksa yargı zaten bırakır. Bu tür olanları da zaten yargı bırakıyor ama biz 251 şehidimiz, 2 bin 193 gazimizin ahından korkuyoruz. Onun için de onların kanı yerde kalamaz. Gereği neyse yargı bunu yapacak, biz de takipçisi olacağız." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, sınırlarının yanı başında bulunan Suriye ve Irak'ta terör oluşumlarına müsaade etmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bunun adı PKK da olsa, PYD/YPG de olsa, FETÖ de olsa, DEAŞ da olsa fark etmez hepsi şamdanın kolları gibidir. Ne pahasına olursa olsun. Karşımıza hangi görünüş altında kim çıkarsa çıksın. Bu terör oluşumlarını birer birer yıkıp geçeceğiz. Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak için birgün ekonomi silahına davranan, birgün bizi radikal ideolojilerin hamisi olarak suçlayan, bir başka gün farklı riyakarlıklar peşinde koşanların oyunlarına artık karnımız tok. Yıllardır yüzümüze başla şeyler söyleyip arkamızdan başka işler çevirenlerin artık ne dedikleri değil, sadece yaptıkları bizi ilgilendiriyor. Biz ona bakarız.

Aynı ittifaklar içerisinde bulunduğumuz ülke ve kuruluşlar ne zaman ki Suriye'de bizim terör örgütü olarak tanımladığımız yapılarla iş tutmaktan vazgeçerler, işte o zaman gerçekten müttefikimiz olurlar. İşte Amerika, 4 bini aşkın tırla kuzey Suriye'ye ağır silahlar getirdi. Niye getiriyorsun? Niçin? Bu silahlar kime veriliyor? Bize bunu açıklamaları lazım. Açıklamadan samimiyetlerine inanmamız mümkün değil. Aynı şekilde koalisyon güçleri, açıklamaları lazım. Biz her yapılana eyvallah mı diyeceğiz. O güne kadar bizim için terör örgütlerinin ve onların sapkın ideolojilerinin destekçisi olarak kalmayı sürdürmeleri halinde bizim bakışımız da kusura bakmasın farklı olacaktır."

MÜTTEFİKLERİMİZE HEP SADIK KALDIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hiç kimseye peşin husumetleri bulunmadığı gibi hiç kimseye peşin teslimiyetlerinin de söz konusu olmadığını belirterek, "Biz ülkemizin ve milletimizin tamamen meşru, tamamen haklı, tamamen adil çıkarlarına, beklentilerine, hedeflerine göre çalışmayı sürdüreceğiz. Bu yolda kim bizimle birlikte yürürse kendisine teşekkür eder, iş birliği yaparız ama kim önümüze çıkar, yolumuzu kapatır, ayağımıza çelme takmaya kalkar, hatta doğrudan birliğimize ve varlığımıza saldırırsa hiç kusura bakmasın basar tekmeyi geçeriz." dedi.

Türk milletinin tüm saldırılara rağmen tarihte nice tarihi zaferlere imza attığını anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Cumhuriyet döneminde içerisinde yer aldığımız ittifaklara, aynı güvenlik ve demokrasi çemberi içerisinde bulunduğumuz müttefiklerimize hep sadık kaldık. Türkiye'den zarar, Türk milletinden fenalık gördüğünü söyleyebilecek tek bir ülke, tek bir topluma rastlayamazsınız. Tam tersine özellikle yakın çevremizden başlayarak dünyanın her yerinde mazlumların, mağdurların, gariplerin yanında yer aldık. İmkanlarımızı onlarla paylaştık. Geçtiğimiz yıl 6 milyar dolarlık insani yardımla dünyada ikinci, milli gelire göre ise birinci sırada yer aldık. Yarın Başbakanımız bir heyetle Bangladeş'e gidiyor. Niçin gidiyor? Oradaki Rohinya Müslümanlarını ziyaret etmeye. Daha önce eşim, Dışişleri Bakanım, sivil toplum kuruşlarımız gittiler. Biz dertliyiz, dertli. Derdi olamayandan bir şey olmaz. Ya aşık olacaksın ya da dertli."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından beraberindeki bakan ve milletvekilleriyle yapımı tamamlanan eserlerin toplu açılışını gerçekleştirdi.

Erdoğan, daha sonra isminin Enes Güder olduğu öğrenilen ve annesiyle törene gelen engelli bir gencin yanına giderek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, milletvekilleri, Karaman Valisi Fahri Meral, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan da törende hazır bulundu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 Mayıs Belediyesi Zekâ Geliştirici Ahşap Akıl Oyunları Sergisi Açılıyor
19 Mayıs Belediyesi Zekâ Geliştirici Ahşap Akıl Oyunları Sergisi Açılıyor
GECELERİ RAHAT UYUSUNLAR DİYE..
GECELERİ RAHAT UYUSUNLAR DİYE..