Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin Bafra’yı 2023 yılına hazırladıklarını ifade ederek şunları söyledi “İlçemiz için ortak akıl ile 5 ana hedef belirledik. Bunlar Tarım, Sanayi, Eğitim, Turizm ve Kentleşmedir.

Yeni Admin

Bu hedeflerimiz ile Bafra’mızı Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef gösterdiği Cumhuriyetimizin 100.kuruluş yılı olan 2023 yılına hazırlamaktayız. 2023 yılında Bafra olarak Karma ve medikal Organize sanayi bölgesini tamamlayarak sanayi, Yeni sebze ve meyve toptancı hali, Sera OSB ve Tarım Tekno Parkı ile tarım, Bafra Kızılırmak Üniversitesi ile üniversite, turizm alt yapısını tamamlayarak Turizm şehri olacağız. Sosyal donatılarımız, Kızılırmak sedde projesi, ulaşım, yeni oto gar, kültür merkezi, BAKDEM, Kent ormanları ve yeni yeşil alanları ile kentleşme hedefine tamamen ulaşmış bir şehir haline geleceğiz. Bu konularda önemli adımlar attık. Atmaya da devam ediyoruz.”

KENT ORMANI

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin 5 Ana hedefe yönelik 10 önemli proje ve hizmet için şu müjdeleri verdi: “Bir kısmını başladığımız ve bir kısmının hazırlıklarını da kısa bir süre sonra tamamlamış olacağımız 10 projemiz bulunmaktadır. Bu 10 proje ve hizmetimiz sağlık, eğitim, dezavantajlı kesimler, sosyal hayat, bilgi, Turizm, Tarım ve istihdam alanlarında olacaktır.  Bu proje ve hizmetler ile yaşlılarımıza, bayan kardeşlerimize, çiftçilerimize, öğrencilerimize, engellilerimize ve meslek sahibi olmak isteyen insanlarımıza önemli katkılar sağlayacaktır. 10 proje ve hizmetimiz içerisinde bulunan Kent ormanları toplumlara estetik, ekonomik, psikolojik ve sosyolojik faydalar sağlamaktadır. Bunu ilçemize kazandıracağız. Bu ilk çalışmamızdan sonra ise daha kapsamlı Kent Ormanı uygulamalarını yaygınlaştırarak gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz. Kent ormanı kurma çalışmalarımıza başladık.  Kent ormanları; kent alanı içinde veya çevresinde yer alan ve insanlara rekreatif olanaklar sunabilen doğal ve yeşil alanlardır. Dolayısıyla da toplumun fizyolojik, psikolojik, ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunurlar. Kent ormanları günümüzde kentlerin yeşilliği olarak tanımlanmaktadır. Bu çok doğru ve yerinde bir ifadedir. Bafra Kent ormanı ile sosyal hayatımıza doğanın imzasını atacağız.”

BİLGİ VE TEKNOLOJİ EVİ

Hazırlıkları bitmek üzere olan başka bir hizmetimiz ise Bilgi ve teknoloji evidir. “Bafra Belediyesi Bilgi ve teknoloji evini, sokağın olumsuz ortamından çocuklarımızı güvenli ve kontrollü bir ortamda, ders çalışmalarını; kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını; boş vakitlerini yararlı bir şekilde değerlendirmelerini, sosyal alanda yeteneklerini geliştirebilmelerini sağlamak amacıyla yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımız için kurmaktayız.”

KIRSAL KALKINMA MERKEZİ

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin Tarıma ve çiftçilere destek ile yeni mahalle olan köylerde faaliyetleri yürütmek ekonomik, sosyal ve kültürel koşulları iyileştirmek amacıyla Bafra Belediyesi Kırsal Kalkınma Merkezi kuracaklarını açıkladı.

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: ”Kırsal kalkınma; kırsal alanların varlığının devam ettirilmesi, kır ile kent arasındaki gelişmişlik farkının azaltılmasıdır. Bafra’mız bir tarım ve hayvancılık şehridir. Kırsal Kalkınma Merkezi ile bu potansiyellerimizin daha verimli hale getirilmesine katkı vermek istiyoruz. Kırsal kalkınma merkezimiz aynı zamanda önümüze hedef olarak koyduğumuz Bafra Tarım Tekno Parkımızın da alt yapısını oluşturacaktır.  Kırsal Kalkınma Merkezi ile sürdürülebilir tarımsal üretime destek sağlanacak ve bilgiye ulaşımı kolaylaştıracağız. Gıda, tarım ve hayvancılıkta yenilikçi çözümlerin gündeme gelmesini sağlayacağız.  Teşvik ve desteklerden haberdar etmek, kurumlar arası diyaloğu ilerletmek, bilgi paylaşımında bulunmak, bilimsel yayınları ulaştırmak gibi çalışmaları hayata geçireceğiz. Kısacası tarım ve hayvancılıkla uğraşan hemşerilerimizin Üretimi ve kazancını artırmaya katkı yapmak istiyoruz.”

 TURİZM ENFORMASYON OFİSİ KURUYORUZ

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin Bafra turizmi için çok önemli bir adım daha attı. Başkan Şahin “Bafra Turizmde iddialıdır. İlçemize gelecek yerli ve yabancı turistlerin ihtiyaç duydukları her türlü bilgi, belge, tanıtıcı broşür vb. görselleri temin edebilecekleri ilk başvuru yeri olacak olan Bafra Belediyesi Turizm Enformasyon Ofisi kuruyoruz. Bafra’mızı dünya bilecek” dedi.

Bafra Belediye Başkanı Turizm Enformasyon Ofisi hakkında şu bilgileri verdi: “Bafra Belediyesi Turizm Enformasyon merkezimiz ilçemize gelecek yerli ve yabancı turistlerin ihtiyaç duydukları her türlü bilgi, belge, tanıtıcı broşürler ile görselleri temin edebilecekleri ilk başvuru yeri olacaktır. Bunun yanında kültür hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesiyle ilgili araştırma ve planlama yapacak, kültür ve turizm alanlarında konferans, sergi, panel, kurs vb. etkinlikler düzenleyecek ve düzenlenen programlara destek vereceğiz. Yerli ve yabancı seyahat ve tur kuruluşları ile ortak projeler geliştirecek ve bunlarla temas halinde olacağız. İlçemizin her alanda tanıtılmasına ilişkin çalışmaları şehrimizin özelliğini de dikkate alarak planlayacağız. Tanıtıcı broşür, kitap, belgesel film vb. çalışmaları gerçekleştireceğiz.  Bafra Belediyesi Turizm Enformasyon ofisimiz yerli ve yabancı turistlere kentimiz ve bölgedeki turistik ilgi noktaları hakkında enformasyon hizmeti verecektir.  Tanıtıcı ve görsel yayınların dağıtımının yapılmasının yanında yerli ve yabancı turistlerin ilçemizde yaşadıkları sorunların çözülmesinde başvurdukları ve yardım aldıkları, ilçe turizmimiz açısından önemli bir birimimiz olacaktır.”

BAKDEM VE BAYANLAR SAĞLIKLI YAŞAM ETKİNLİKLERİ

Bayan kardeşlerimiz için sağlıklı yaşam etkinliği kapsamında eski kapalı spor salonumuzda haftanın belirli gün ve saatlerinde ücretsiz olarak programlar olacaktır.  Yapılacak olan bu etkinliğimiz sağlıklı yaşamımıza önemli katkılar yapacaktır. Bununla birlikte Bafra Belediyesi Aile ve kadın Destekleme merkezi kurulması çalışmalarını başlattık. Burada kadınlarımız çeşitli etkinlikler düzenleyecek, eğitim çalışmaları yapılacaktır. Bayanlarımız sosyal ve kültürel hayatın içinde çok daha fazla yer alacaktır.

BAFRA BELEDİYESİ KONSERVATUVARI VE SANAT KURSLARI

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, ”Bafra’mızın tarihinde kültür ve sanatın büyük bir önemi vardır. Biz bunu yeniden canlandırmak için kültür ve sanat faaliyetleri yanında sanatın çeşitli dallarında da kurslar açmış bulunmaktayız.“ dedi

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “ Bafra Belediyesi Kültür işleri müdürlüğümüz tarafından Tiyatro alanında 40, Bağlamada 70, kemanda 20 Gitarda 42, Şan derslerinde ise 20 olmak üzere 192 kişiye eğitim verilmektedir. Bu eğitimler usta öğreticiler tarafından yapılmaktadır. Her geçen gün müracaat olmakta ve sayı artmaktadır. Bafra’mızın tarihine baktığımızda ilçemiz kültür ve sanat şehriydi. Zamanla bu azaldı. Şimdi yeniden canlanmaktayız.

ENGELLİLER KOORDİNASYON MERKEZİ VE ENGELLİ ULAŞIM ARACI

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin hazırlıkları tamamlanan proje ve hizmetleri bir bir açıklamaya devam ediyor. Başkan Şahin: “Engelleri Birlikte Aşacağız. Bu nedenle Bafra Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezimiz hizmete girecektir. Ayrıca Engelsiz BAFRA için Dost Eller ARACI DA Engelli vatandaşlarımıza hizmet edecektir.” dedi.

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin şu açıklamaları yaptı: ”Bafra Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi, engelli bireylerimizin sosyal aktivitelere katılımını sağlayacaktır. Mesleki becerilerini geliştirmeye yardımcı olacak, engelli ailelerimizin gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak, toplumda engelli olma durumuyla ilgili farkındalık yaratmak, toplumun engelli haklarını gözeten duyarlı bir yapıya kavuşmasına katkıda bulunmak işlevlerini yerine getirecektir.  Tüm bunların yanında engelli ve engelsiz bireyler arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek üzere de faaliyet gösterecektir. Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin Engelliler Koordinasyon merkezi yanında engelli bireylerimiz içinde çok önemli bir müjde verdi. Başkan Şahin yaptığı açıklamada “ Engelsiz Bafra için Dost eller engelli aracı alıyoruz. Tekerlekli sandalye kullanıcılarına uygun olarak tasarlanan Dost Eller Aracı Bafra’mız da yaşayan engelli vatandaşlarımızın öncelikle sağlık hizmetlerine, eğitim, kültür ve sanat etkinliklerine ulaşımında destek sağlamak amacıyla hizmet verecektir. Biz son 8 proje ve hizmetimizde Bir belediyeden fazlası olmak hedefi ile hareket ediyoruz. Bu anlamıyla bu hizmetlerimiz ile engellilerimiz için BİR BELEDİYEDEN DAHA FAZLASI oluyoruz.”

BAMEK İLE GENÇLERİMİZİN MESLEĞİ ELİNDE OLACAK

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin Kısa adı BAMEK olan Bafra Belediyesi Meslek kursları hakkında ise şu bilgileri paylaştı: “Binası hazır. Meslek kurslarına uygun hale getirme çalışmalarını başlattık. BAMEK ile Gençlerimizin meslekleri ellerinde olacaktır. BAMEK’ te aşçılık, pastacılık, doğal gaz tesisatçılığı, medikal aletler, kaynakçılık, grafik ve tasarım, yabancı dil, ön Muhasebe, Bilgisayar operatörlüğü gibi önemli ve iş imkânı yüksek olan alanlarda eğitim verilecektir. BAMEK’TE bilgi, beceri ve donanımı yüksek olan usta öğreticiler görev yapacaktır. Burada kurs alan hemşerilerimiz meslek sahibi olacak. Çeşitli alanlarda iş bulma konusunda avantajlı olacaklardır. Hatta kendi işlerini kurabileceklerdir.”

İKİNCİ BAHAR LOKALİ

Bafra Belediye Başkanı İnşaatına başlanmış olan İkinci Bahar lokali hakkında ise şu bilgileri verdi: “Emekliler ve yaşlılarımızın faydalanacağı ikinci Bahar Lokali’nin çalışmaları tamamlandı. İnşaatına da başladık. Buradan 65 yaş üstü bay ve bayan emekli ve yaşlılarımız yararlanacaktır. Yaşlılarımız için ikinci bir bahar yaşatmak istiyoruz. Dinlenecekler, televizyon seyredecekler, çay içip sohbet edecekler. Çeşitli etkinliklerin içerisinde olacaklardır. Bizde her zaman olduğu gibi onlarla bir ve beraber olmaya devam edeceğiz.” Dedi

BASKI BETON YOL VE KALDIRIM ÇALIŞMALARI

CUMHURİYET MEYDANI YENİLEME

Başkan Şahin açıklamalarını şöyle tamamladı: “Baskı beton yol ve kaldırım çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalarımız hemşerilerimiz tarafından takdir ediliyor.Ayrıca çalışmalarımızda engellilerimizi düşünerek hareket ediyoruz. Belediye caddemiz ve kadı çeşmesi istikametinde çalışmalarımızı tamamladık.Çalışmalarımız Alaçam, Yaşar Doğu ve Tekel caddemizde devam edecek ve ilçemizin pek çok yerinde bunu yaygınlaştıracağız.Baskı Beton yol ve kaldırım çalışmalarımız 2018 ve 2019 yıllarında da kesintisiz devam edecektir.

Birçok kez bitkilendirme ve çiçeklendirme çalışmaları yaptığımız fakat kapsamlı bir yenilemenin olmadı Cumhuriyet meydanımızı tamamen yenileme çalışmalarına başladık. Çalışmalarımızda çevre düzenlemesi, bitkilendirme ve çiçeklendirme çalışmaları ise yapılmaktadır.” Dedi.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 Mayıs Belediyesi Zekâ Geliştirici Ahşap Akıl Oyunları Sergisi Açılıyor
19 Mayıs Belediyesi Zekâ Geliştirici Ahşap Akıl Oyunları Sergisi Açılıyor
GECELERİ RAHAT UYUSUNLAR DİYE..
GECELERİ RAHAT UYUSUNLAR DİYE..