BAŞKAN ÖZBALCI LADİKLİ MEHMET ÇELEBİ PANELİNDE

hediye patlayan kutu

BAŞKAN ÖZBALCI LADİKLİ MEHMET ÇELEBİ PANELİNDE

Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı, Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun hazırladığı ‘Ladikli Mehmet Çelebi’ konulu panele katılarak, müzik alanında önemli bir kültürel değer olan, ilçemizin kayıp hazinesi Ladikli Mehmet Çelebi dönemine ait eserleri can kulağıyla dinledi.

BAŞKAN ÖZBALCI LADİKLİ MEHMET ÇELEBİ PANELİNDE
BAŞKAN ÖZBALCI LADİKLİ MEHMET ÇELEBİ PANELİNDE Yeni Admin

Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panelde 15. yüzyılda yaşamış Osmanlı bilim adamı ve müzikoloğu Ladikli Mehmet Çelebi dönemi eserleri, Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafından seslendirilerek, dinleyicilerle buluştu. Panelde konuşma yapan; Prof.Dr. Ahmet Çakır, Dr. Mehmet Emin Dinçağ ve Proje Danışmanı Ses Sanatçısı Nazan Saral, Ladikli Mehmet Çelebi ve dinletide seçilen eserler ile Türk Mûsikîsinin durumunu çeşitli yönleriyle ele alarak incelemek ve sonunda bir değerlendirme yaparak, gelecek kuşaklara neler yapabilecekleri konusunda fikirler vermek amacıyla toplandıklarını belirterek, Çelebi’nin eserleri ve geçmişi hakkında bilgi verdiler.

Dinleti sonrası basına demeç veren Belediye Başkanı Selim Özbalcı, panelde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Unutulmuş önemli bir kültürel değerimizi gün yüzüne çıkarıp, tanıma, tanıtma ve gelecek nesillere aktarma amacıyla hazırlanan panelde emeği geçen Prof. Dr. Ahmet Çakır’a, Dr. Mehmet Emin Dinçağ’a, Proje Danışmanı Ses Sanatçısı Nazan Saral’a ve Samsun Klasik Türk Müziği Korosu’na çok teşekkür ederim. Ladikli Mehmet Çelebi’yi, Samsun ile Ladik’in turizmine ve kültürel hayatına kazandırmak için belediyemiz olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Müzik alanında çok önemli işler yapmış, döneminde 3 kitap yazmış böylesi bir değerin eserlerini canlı tutarak, ülke kültürüne kazandırmalıyız. Samsun Yerel Tarih Grubu da bu konuda büyük bir adım atarak, Klasik Türk Müziği Korosu’ndan bir grup ile dönemin eserlerini bugün bizlerle buluşturdu. Emeklerine, yüreklerine sağlık…” dedi.

Ladik Panel Mehmet Çelebi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 Mayıs Belediyesi Zekâ Geliştirici Ahşap Akıl Oyunları Sergisi Açılıyor
19 Mayıs Belediyesi Zekâ Geliştirici Ahşap Akıl Oyunları Sergisi Açılıyor
GECELERİ RAHAT UYUSUNLAR DİYE..
GECELERİ RAHAT UYUSUNLAR DİYE..
sanal sunucu gomovies